10 قانون عجیب که فقط در کره شمالی اجرا می شود

کره شمالی کشوری تقریبا همه ی دنیا آن را با قوانین، مردم و رهبر عجیبش می شناسند. کشوری که یکی از نمادهای آن بمب اتم است.  دشمنی با آمریکا را افتخار می داند و در پایتخت آن پیونگ یانگ ساختمان هایی با معماری خاص و منحصر به فرد دارد. اما همانطور که می دانید این کشور به هیچ عنوان به تکنولوژی و اینترنت به صورت عمومی دسترسی ندارد و این موضوع باعث شده تا مردم این کشور بسیار منزوی بوده و از جهان خارج فاصله زیادی داشته باشند. در این مقاله کوتاه قصد داریم تا شما را با برخی از این قوانین عجیب آشنا کنیم.

1-زندگی با مجوز: اگر میخواهید در شهر پیونگ یانگ که پایتخت این کشور است زندگی کنید باید مجوز بگیرید. این شهر چیزی در حدود 2.5 میلیون نفر جمعیت دارد. برای گرفتن مجوز زندگی در این شهر باید شرایط خاصی داشت. درآمد، سطح تحصیلات، مفید بودن فرد برخی از این شرایط است.

2- اینترنت: اینترنت چیزی است که شما اکنون در حال استفاده از آن هستید و این مقاله را میخوانید. اما در کره شمالی افراد بسیار کمی به این فناوری دسترسی دارند. آنها هم به تعداد کمی از سایت ها دسترسی دارند که بسیاری از همین تعداد کم هم مربوط به ارائه گزارش عملکرد رهبر این کشور است. یا مثلا آموزش آشپزی غذاهای مخصوص کره شمالی است. یک دوست کره ای برای من تعریف کرده که اینترنت این کشور توسط چین در اختیار آن قرار گرفته است.

3- انجیل: انجیل یا کتاب مقدس در این کشور عجیب نماد غربی محسوب می شود و در اختیار داشتن آن مجازات سنگینی به همراه خواهد داشت. دلیلش هم این است که مقامات این کشور نگرانند که این کتاب بر روی شهروندان تاثیر بدی بگذارد. یک بار یک زن تلاش کرد تا به این دسترسی پیدا کند و موفق شد. ولی بعد از دستگیری اعدام شد.

4- قانون آتش سوزی: یکی از عجیب ترین قوانین کره شمالی این است که اگر خانه یا آپارتمان کسی آتش بگیرد ، وی اول از همه باید عکس رهبران این کشور را نجات بدهد و بعد به سراغ اعضای خانواده خود و وسایلش برود. با این وجود می توان احتمال داد که داشتن حداقل یک عکس از رهبران این کشور در هر خانه ای اجباریست.
5- خواب دیدن: در این کشور خواب دیدن ممنوع است و اگر کسی خواب ببیند هم نباید برای کسی تعریف کند. اگر پدر و مادر کسی خواب ببیند بچه ها موظفند که آن را برای مامورین مستقر در مدارس تعریف کنند و مابقی ماجرا

6- انتخاب شغل: درس خواندن یا نخواندن واقعا تاثیر آنچنانی در آینده مردم در این کشور ندارد. زیرا دولت شغل ها را برای مردم انتخاب می کند. البته مدرسه رفتن بی تاثیر هم نیست. بعد از پایان مدرسه معمولا یک فرم سه حرفه ای به بچه ها داده می شود که بعد از پر کردن آن به آنها شغل داده می شود. البته بعضی از والدین به مسئولین پول می دهند تا شغل هایی واقعی به آنها بدهند و آنها را در کارخانه هایی که فقط نمایشی هستند مشغول نکنند.

7- خوابیدن ممنوع: در این کشور وقتی در یک جلسه شرکت می کنید اصلا مهم نیست خسته هستید یا نه. شما حق خوابیدن یا حتی خمیازه کشیدن هم ندارید و این یک قانون بسیار جدی است. در یک جلسه که رهبر کره شمالی آن را اداره می کرد وزیر دفاع این کشور خوابش برد و به جرم بی احترامی اعدام شد.

8- ویندوز: بعضی از برندها هستند که به هیچ عنوان در کره شمالی عرضه نمی شوند. اپل، مایکروسافت و سونی از آن جمله اند. شاید مهمترین دلیل آن آمریکایی بودن آنهاست. جالب است بدانید زمانی که در المپیک به مدال آوران کره شمالی گوشی سامسونگ هدیه داده شد آن را پس دادند و گفتند در کشور خودشان بهتر از آن تولید می شود. وقتی شما به تکنولوژی دسترسی نداشته باشید قاعدتا نمی توانید ادعا پیشرفته بودن کنید. اما کره شمالی این کار می کند. اگر این محصولات در کره شمالی به فروش می رسید هم احتمالا خیلی ها بلد نبودند از آنها استفاده کنند.

9- رانندگی: یکی از قوانین بسیار عجیب این کشور قوانین مربوط به رانندگی است. جالب است بدانید که فقط مردان حق رانندگی دارند و البته از این مردان هم فقط مسئولین دولتی می توانند از ماشین استفاده کنند. خیابان های خلوت این کشور زبان زد خاص و عام است.

10- اما یکی از ظالمانه ترین قوانین این کشور قانون 3 نسل مجازات است. طبق این قانون اگر کسی مرتکب خیانت شود کل خانواده مجازات می شود. والدین، بچه ها و حتی نوه ها. فقط به یک دلیل مردم جهان از این قانون خبر دارند. مردی به نام شیت دوک هیوک در کمپی به نام کمپ14 زندان این کشور به دنیا آمد. گفته شده در این کمپ 150 هزار نفر با کار سخت و البته گرسنگی و قحطی در حال زندگی کردن هستند. این شخص توانست از این کمپ فرار کند و داستان خود را برای همه تعریف کند. یکی از نکات جالبی که وی در مصاحبه اش بیان داشت این بود که او نمدانست کشوری به نام آمریکا وجود دارد.

بدون شک این تمام قوانین عجیب و قریب این کشور نیست. اما نکته مهمتر این است که به خاطر شرایط این کشور همه ی این قوانین در دسترس نیست و ممکن است برخی از همین قوانین عجیب و ظالمانه که در مورد این کشور گفته می شود هم درست یا حتی دقیق نباشد.