آنچه باید در باره کیش بدانید

 جزیره کیش چهارمین مقصد گردشگری در جنوب غرب آسیاست و یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایران است. جزیره ای تفریحی که پیشینه تاریخی جالبی هم دارد. زمانی زیر سلطه اشکانیان و ساسانیان بود و زمانی امویان بر آن حکومت می کردند. اما در بیشتر دوران تاریخ به صورت مستقل از حکومت ایران اداره می شده. با توجه به مساحت این جزیره و تعداد گردشگرانی که به آن سفر می کنند و امکانات آن ، کیش به متراکم ترین منطقه گردشگری ایران تبدیل شده است. سالانه بیش از 1 میلیون گردشگر ایرانی و خارجی به این جزیره سر می زنند که این موضوع نشان دهنده جذابیت های گردشگری این جزیره است.

اما موارد جالبی در مورد این جزیره وجود دارد که در زیر به بعضی از آنها میپردازیم.


1- داستان نامگذاری کیش
دلایل و نظریه های زیادی برای نامگذاری جزیره کیش از گذشته تا به امروز وجود داشته است. یکی از این نظریه ها این است که نام جزیره کیش به معنای "تیردان" یا "ترکش" میباشد چرا که برخی معتقدند وقتی بر بلندیهای اطراف جزیره می ایستادند چون تیری که در ترکش باشد به نظر میرسد. ولی اصلی ترین دلیل نامگذاری جزیره این است که چون در لهجه‌ی مردم بومی، به کانال عمیقی که محل خروج آب از قنات است، «کیش» می‌گویند، به این جزیره نیز این نام داده شده است.

2-شغل بومیان از گذشته تا به امروز
شغل اصلی بومیان جزیره‌ی کیش تا ۴۰ سال پیش، صید مروارید بود. همواره وجود صدف‌های متنوع در اطراف جزیره، باعث رونق تجارت در کیش بوده و یکی از عواملی است که کیش را تبدیل به کانون صید و تجارت مروارید در منطقه کرده است. امروزه فعالیت‌های بومیان عموما کشاورزی، پرورش نخل خرما، صادرات پیاز و تنباکو است.

3-تنها قنات آب شیرین در خلیج فارس
تنها جزیره‌ای که در خلیج فارس دارای قنات آب شیرین بوده، جزیره‌ی کیش است. جزیره‌ی کیش فاقد رودخانه‌ی دائمی است و تعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی در این جزیره وجود دارد.


4-تفرجگاه سلطنتی
تا قبل از انقلاب اسلامی ایران، جزیره‌ی کیش به دلیل هوای مطبوعی که در زمستان ها دارد، به عنوان محل اقامت و تفریح خانواده‌ی سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

5-نحوه برق رسانی به جزیره
جزیره‌ کیش به شبکه‌ی سراسری برق متصل نیست و تنها نیروگاه موجود در جزیره‌، نیروگاه گازی است. اگر این نیروگاه دچار مشکلات فنی و مصرف برق در تابستان‌ها شود، کیش دچار خاموشی‌هایی می‌شود؛ به همین دلیل قرار بر این است که نیروگاه دومی در جنوب غربی جزیره ساخته شود. علاوه بر نیروگاه گازی کیش، اخیرا نیروگاه دیزل نیز در کیش راه‌اندازی شده است که در موارد اضطراری از آن استفاده می‌شود.

6-کشتی یونانی کیش
کشتی یونانی‌ها در مرداد سال ۱۳۴۵ در نزدیکی روستای «باغو» به گل نشست. این کشتی در سال ۱۳۲۲ توسط شرکتی در گلاسکو ساخته شده بود.

 7-آهوان کیش
یکی از زیباترین مهره داران که در کیش حضور چشمگیرى دارد آهو‌ی ایرانی است که بصورت آزاد در جزیره کیش گردش میکنند و شکار آنها ممنوع می باشد. کمى بیش از دو دهه گذشته جمعیت کوچکى از آهوان خارک به این جزیره منتقل شدند. جمعیت حدود سى تایى آهوان وارد شده در طى سال هاى گذشته به حدود 300 رأس بالغ شده اند و در سراسر جزیره حضور دارند. مشاهده آهوان، که به آسودگى در کیش زندگى مى کنند براى همه میهمانان جزیره بسیار خوشایند است.

8-صید سنتی در جزیره
به علت مرجانى بودن دریاى جزیره کیش « میگو » در این منطقه صید نمى شود و همچنین علت اصلى ماندگارى صید سنتى در این جزیره وجود همین مرجان هاست که مانع صید به روش مکانیزه مى شود.

 9-مشاهده انواع پرندگان در سراسر جزیره
در سراسر جزیره، انواع گوناگونى از پرندگان مشاهده مى شوند. حضور چندین نوع کاکائى و پرستوى دریایى (به تعداد زیاد) در سواحل جزیره براى کسانى که از راه دریا به جزیره وارد مى شوند و همچنین براى همه بازدیدکنندگان جذاب و تماشایى است. در این جزیره براى دیدن دقیق بسیارى از پرندگان نیازى به دوربین هاى چشمى شکارى نیست.

10-عهد و پیمانی عجیب بین کیش و دبی
جزیره‌ی کیش و دبی پیمان خواهرخواندگی با یکدیگر دارند.

شرکت ساهی سفر پارس افتخار دارد در طول سال به ویژه ایام خاص و تعطیلات نسبت به برگزاری تورهای تفریحی ، اداری و اینکامینگ به این جزیره دیدنی با بهترین قیمت اقدام می کند.