نکات ضروری برای سفرهای نوروزی

نکات مهم سفرهای نوروزی
با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز و شروع تعطیلات نوروزی بسیاری از شما عزیزان قصد سفر به نقاط مختلف ایران و جهان را دارید. این سفرها ممکن اس با خانواده، دوستان و یا حتی به تنهایی انجام شود. اما چیزی که مهم است شما قبل ، حین و حتی بعد از سفر باید نکاتی را رعایت کنید. در این مقاله کوتاه سعی میکنیم این نکات را برای شما بازگو کنیم.

شما قبل از سفر باید حتما کارهای مقدماتی را انجام دهید. اگر سفر داخلی میروید 1 ماه تا 2 هفته قبل باید اقدامات لازم مثل رزرو هتل، تهیه بلیط، آماده کردن بعضی از وسایل سفر و سرویس کردن خودرو خود را انجام دهید. تهیه کردن بلیط هواپیما یا قطار بسیار مهم است. باید حداقل 3 هفته قبل از سفر بلیط خود را رزرو کنید. چون هر چه به نوروز نزدیک شویم هم قیمت ها افزایش پیدا میکند و هم ظرفیت ها کاهش. همچنین اگر قصد انجام سفر خارجی دارید بسته به نوع مقصد خود باید برای گرفتن ویزا اقدام کنید. برای بعضی از کشورها حدود 3 ماه و بعضی دیگر حدود 3 هفته زمان لازم است تا ویزای خود را دریافت کنید.


یکی دیگر از اقداماتی که قبل از سفر می بایست حتما انجام دهید برداشتن وسایل ضروری است. البته این وسایل بستگی به مقصد و نوع سفر شما دارد. ما لیستی از وسایلی که احتمالا به آن نیاز پیدا میکنید را برای شما می نویسیم.

جعبه کمک های اولیه که شامل بانداژ، بتادین، چسب زخم، چسب کاغذی، پارچه سه گوش، چراغ قوه، پنس و تعدادی داروی ضروری است.

وسایل گرمایشی مثل پتو، لباس گرم و ضخیم. حتما میدانید که هوا در عید بسیار متغیر است و به قول معروف هوای بهار دزده.

وسایل ضروری مثل نقشه ، راهنمای سفر، چراغ قوه، نخ و سوزن، کبریت یا فندک، طناب، مدارک شناسایی، دفترچه بیمه و ... .

همچنین قبل از سفر و زمانی که قصد ترک منزل را دارید حتما بستن شیر آب و گاز را فراموش نکنید.

خب بعد از اینکه راه افتادید و به سمت مقصد حرکت کردید هم باید یسری نکات رو رعایت کنید.

همیشه یادتان باشید در هر محیطی که قرار داشته باشید نسبت به آن مسئولید و نباید به آن آسیب بزنید. پس اگر خواستید در جایی توقف کنید و استراحت کنید به هیچ عنوان زباله های خود را در آن مکان رها نکنید و داخل کیسه ی پلاستیکی بریزید.

در طول مسیر حتما به سرویس های بهداشتی مراجعه کنید که از نظر بهداشتی وضعیت خوبی داشته باشند. یعنی حداقل مایع دستشویی یا صابون داشته باشند.
اگر قصد استراحت دارید هرجایی توقف نکنید. حتما در مکان هایی اتراق کنید که از جاده و محل تردد خودروها فاصله داشته باشد. اگر هم خارج ازکشور هستید در محل های پرتردد و مکان های عمومی استراحت کنید.

در طول سفر زیاد به فکر صرفه جویی در مورد خورد و خوراک خود نباشید. حتما غذای خوب و مطمئن بخرید. چون اگر خدای ناکرده به خاطر غذا مشکلی برای شما پیش بیاید هم سفر برای شما و همراهانتان خراب می شود و هم هزینه ی بسیار بیشتری را باید برای آن انجام دهید. حتما با خودتان تنقلات و غذای سبک بردارید. ( اگر یک شخص نظامی یا کوهنورد حرفه ای می شناسید می توانید از آنها در این خصوص راهنمایی بگیرید)
حتما در مورد مقصد سفر و غذاهای آنجا اطلاعات کافی کسب کنید. مثلا اگر به کشورهای جنوب شرق آسیا سفر میکنید از یخ استفاده نکنید و حتما از آب معدنی استفاده کنید. استفاده از آب آلوده بدون شک مشکلات زیادی را برای شما به وجود می آورد.

در طول سفر با خودرو نکاتی هست که باید رعایت کنید. مثلا در طول سفر حتما کمربندهای ایمنی سرنشینان بسته باشد. معاینه فنی ، بیمه و مدارک خودرو حتما همراهتان باشد. همچنین لوازم ایمنی مثل کپسول آتش نشانی، لاستیک زاپاس، زنجیر چرخ، مثلث خطر، جعبه کمک های اولیه و ... را فراموش نکنید. همچنین در شب ها از چراغ نور بالا استفاده نکنید.