نمایشگاه 2020 دبی

نمایشگاه اکسپو 2020 دبی قرار است از تاریخ 29 مهر 99 تا 21 فروردین سال بعد به مدت 6 ماه در کشور امارات برگزار شود. این نمایشگاه برای اولین بار در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و جنوب آسیا برگزار میشود و به همین دلیل از اهمین بسیاری برخوردار است. پیشبینی میشود بیش از 25 میلیون نفر از سراسر جهان از این نمایشگاه دیدن کنند. نمایشگاه های اکسپو هر 5 سال یکبار برگزار میشود و برای شرکت های تجاری، کارآفرینان و صاحبان ایده یک فرصت استثنایی است و بسیار مهم است. این نمایشگاه از نظر اشتغالزایی هم بسیار جایگاه مهمی دارد. شعری که برای این نمایشگاه انتخاب شده پس از مطالعات بسیار "تحرک، توسعه پایدار و فرصت " است.

مهندسان بسیار بزرگ و مشهوری از کشورهای مختلف جهان مسئولیت طراحی و اجرای این نمایشگاه را به عهده دارند و قصد دارند تا نمایشگاهی بسیار زیبا در محیطی مناسب آماده کنند. همچنین حاکم دبی اعلام کرده که در روز افتتاحیه این نمایشگاه جهان را به حیرت و شگفتی فرو میبرد و همه متحیر خواهند شد. همانطور که گفته شد این نمایشگاه هر 5 سال یکبار برگزار میشود و  دارای غرفه هایی برای تمام فناوری های جهانی است. جالب است بدانید بسیاری از اختراعات و سازه های مشهور دنیا برای اولین بار در این نمایشگاه معرفی شده است. برج ایفل، اولین ماشین تایپ، تلویزیون و حتی سس کچاپ از این نوع اولین هاست. این نمایشگاه به قدری مهم است که بعد از مسابقات المپیک و جام جهانی فوتبال، سومین رویداد مهم جهان محسوب می شود و حتی به آن نمایشگاه فرهنگ ملل می گویند. این نمایشگاه برای اولین بار در پاریس و در سال 1844 برگزار شد. این نمایشگاه زیر نظر موسسه بین المللی نمایشگاه ها (Le Bureau international des exposition ) برگزار می شود. هر کشوری که میزبان این نمایشگاه باشد از نظر اقتصادی و سیاسی بسیار پیشرفت میکند.

این نمایشگاه نه تنها سود بسیاری برای کشور برگزار کننده به همراه دارد بلکه از نظر سیاسی هم باعث مطرح شدن بیشتر آن در سطح جهان می شود. در حال حاظر کشورهای بریتانیا، ایتالیا، فرانسه، اندونزی، نیوزلند، هلند، لوگزامبورگ، اسلوونی، تونس، یونان، شیلی، قزاقستان، نیجریه، ایرلند و آلمان کشورهایی هستند که برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده اند. نوامبر سال 2013، اعضای دفتر بین المللی نمایشگاه ها که 167 نفر هستند در پاریس تشکیل جلسه دادند و از بین شهرهای سائوپائولو در برزیل، ازمیر در ترکیه، اکاترینگ بورگ در روسیه و دبی در امارات که نامزدهای میزبانی این نمایشگاه بودند شهر دبی را انتخاب کردند. برای تم اصلی اصلی این نمایشگاه " ارتباط ذهن ها، خلق آینده " است و این نمایشگاه بین المللی بستری برای رشد و مطرح شدن ایده های خلاقانه از سراسر کره زمین خواهد بود. لوگوی رسمی این نمایشگاه الهام گرفته شده از حلقه های طلایی است که در منطقه باستانی و تاریخی ساروق الحدید کشف شده و در واقع سمبل ارتباط بین دنیای شرق و غرب است که دبی نماینده آن است. پیش بینی شده بیش از 70 درصد از بازدیدکنندگان این نمایشگاه از خارج از امارات باشند  که این میزان بالاترین میزان مشارکت در طول تاریخ این نمایشگاه ها محسوب میشود. شرکت های UPS  ، پپسی، اتصالات امارت، هواپیمایی امارات و نیسان ژاپن اسپانسرهای رسمی این نمایشگاه محسوب میشوند. گنبد فوق مدرن و بسیار عظیم الوصل پلازا و ساختمان های اطرافش قرار است میزبان این نمایشگاه باشند و فضای لازم برای حضور بیش از 180 کشور دنیا در این رویداد را فراهم کنند. الوصل در زبان عربی به معنی ارتباط است که این نام به خودی خود به تم نمایشگاه هم ارتباط پیدا میکند. به هر کشور یک پاویون و غرفه نمایشگاهی اختصاص خواهد یافت که مساحتی بالغ بر 4.38 کیلومتر مربع میشود. البته فقط نصف این محیط به عنوان غرفه ها استفاده میشود. و مابقی به عنوان محل اقامت کارکنان، هتل، مسیرهای ارتباطی و یک پارک عمومی استفاده میشود.

احتمالا بیش از 30 هزار نفر در برگزاری این رویداد همکاری خواهند داشت. موضوعات فرعی هم در این نمایشگاه مطرح میشود.
•    فرصت ها که هدف از آن تحقق پتانسیل و استعداد های بالقوه افراد و جوامع برای شکل دهی آینده است.
•    تحرک و پویایی که راجع به خلق پویایی هوشمندانه تر و سازنده تر افراد، اهداف و ایده ها (هم فیزیکی و هم مجازی) خواهد بود.
•    پایداری که در اکتبر 2019 تکمیل خواهد شد و در این پاویون نمایشگاهی شیوه خودکفایی ساختمان ها از نظر مصرف آب را به نمایشگاه خواهد گذاشت.  این قسمت با استفاده از انرژی خورشیدی و به دست آوردن آب از هوا فعالیت میکند و در واقع نیمی از محوطه نمایشگاهی اکسپو 2020 از طریق انرژی های پایدار فعال خواهد بود.
فضاهای زیادی هم برای سرگرمی، نمایشگاه ها و بخش های هنری، فضای سبز و کافه ها و رستوران های متعدد و برند وجود خواهند داشت. مدیر این نمایشگاه گفته : اکسپو 2020 دبی 180 کشور و میلیون ها نفر را دور هم جمع میکند تا اتحاد و انسانیت را جشن بگیرند. در این نمایشگاه برای هرکس چیزی وجود دارد. از کشف نوآوری ها و ابتکارات گرفته تا پتانسیل های آینده برای استفاده از انرژی های پایدار و تجربه غذاها و موسیقی ملل مختلف دنیا در این نمایشگاه ارائه می شوند.
همچنین قرار است بعد از نمایشگاه 80 درصد زیرساخت های آن قابل استفاده باشد و حتی شرکت زیمنس آلمان از هم اکنون اعلام کرده که مقر لجستیک جدیدش را در این منطقه مستقر خواهد کرد.