شنا با کوسه ها

احتمالا خیلی از شمایی که در حال خواندن این مطلب هستید شنا بلد هستید و زیاد این کار را انجام داده اید. اما شاید تا بحال نشنیده باشید که میتوانید در کنار کوسه ها نیز به این ورزش مفرح بپردازید بدون هیچ نگرانی. البته برای این کار مکان های خاصی در نظر گرفته شده است که در این مقاله به تعدادی از آنها که در قاره آسیا قرار دارد اشاره میکنیم.

آیا شنا با کوسه ها خطرناک است؟
مطمئنا این اولین سوالی است که در زمان شنیدن جمله "شنا با کوسه ها" به ذهنتان متواتر می شود. خب کاملا طبیعی است با توجه به فیلم هایی که در خصوص این حیوانات زیبا ساخته شده همچین فکری بکنید. اما باید بدانید که خطر آسیب رساندن کوسه ها به شما به مراتب کمتر از خطر تصادف کردن هنگام عبور از خیابان است. در سال های اخیر تعداد این حیوانات باشکوه به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده و دلیل آن هم کاملا مشخص است. پس در واقع این کوسه ها هستند که باید از انسان ها بترسند نه ما از آنها. به علاوه اینکه شنا در کنار کوسه ها به صورت کاملا کنترل شده می باشد و کاملا امن است. یکی از دلایلی که باعث شده این نوع تفریح مورد توجه قرار گیرد سعی در حفظ این گونه جانوری است.

مالدیو
بدون شک مالدیو بهترین سوال آسیا و یا حتی دنیا را برای شنا و غواصی با کوسه ها در اختیار دارد. طبیعت شگفت انگیز در کنار امکاناتی که در این منطقه برای غواصی و شنا محیا شده باعث شده تا این کشور به انتخاب اول کسانی تبدیل شود که میخواهند یک غواصی و شنای بی نظیر را فارغ از وجود کوسه ها، تجربه کنند. در این کشور چند مکان خوب برای شنا با کوسه ها در نظر گرفته شده است. بهترین مکان "فوواه مولاح" است. اگر این محل را برای شنا انتخاب کرده اید باید بدانید اینجا به غیر از کوسه های کله چکشی، ببر کوسه ها نیز هنگام شنا کردن به شما سر خواهند زد و باعث میشوند تا شنای لذت بخش تری را تجربه کنید. در مالدیو نقاط ایزوله شده ی زیادی برای شنا و غواص در نظر گرفته شده است و چند شرکت در این حوزه فعالند که این موضوع باعث شده تا گردشگران با هر نوع سلیقه ای اعم از کسانی که به دنبال شنای هیجان انگیز هستند یا کسانی که میخواهند روی آب ریلکس کنند و ماهی های کوچک از میان انگشتان دست و پایشان عبور کند گزینه های زیادی پیش رو داشته باشند. ناگفته نماند که سواحل مالدیو فقط به خاطر کوسه ها به شهرت نرسیده اند و سواحل آن دنیای زیر آب شگفت انگیزی را در خود نگه داری می کند. یکی دیگر از مناطق مالدیو که یرای شنا با کوسه ها در نظرگرفته شده  منطقه "واوو" است. شهرت این منطقه بیشتر به خاطر بخش های صخره ای فوق العاده آن است که به صورت باریکه هایی در آب های عمیق و نزدیک به ساحل شکل گرفته اند. این باریکه ها منطقه ای فوق العاده برای شنا با کوسه های خاکستری به وجود آورده. همچنین غارهای متعددی که در این منطقه وجود دارد باعث شده تا شما بتوانید با کوسه های کله چکشی هم به غواصی بپردازید.

مالزی، سیپادان
سیپادان، جزیره ای آتشفشانی و تنها جزیره اقیانوسی کشور مالزی است. درست است که شهرت این جزیره بیشتر به خاطر آتشفشان آن است اما باید بدانید که این منطقه در میان غواصان حرفه ای در جهان نیز بسیار معروف است. چون یک منطقه فوق العاده برای شنا و غواصی است. آب های عمیق، مرجان های زیبا و موجوادات دریایی زیبا و متنوع از جمله دلایلی است که این منطقه را به یکی از بهترین مناطق آسیا برای غواصی تبدیل کرده است. در این آکواریوم طبیعی و فوق العاده زیبا و چشم نواز، شما میتوانید در کنار انواع موجودات آبزی از جمله کوسه های سفید، پلنگ کوسه و کوسه های کله چکشی به غواصی و شنا بپردازید. اما هنگام شنا مراقب باشید تا بیش از اندازه محو زیبایی این ساحل مرجانی نشوید و در کنار تماشای زیباییهای آن حتما از کوسه ها هم لذت ببرید.

فیلیپین، مالاپاسکوا
در کشور فیلیپین و مالاپاسکوا منطقه ای به نام موناد شوال وجود دارد. موناد شوال یک منطقه فوق العاده برای غواصی و شنا کردن است. آب این منطقه به قدری شفاف است که شما میتوانید بر روی صخره ای بنشینید و از روی آن کوسه ها و حتی زیبایی های زیر آب این منطقه را ببینید. در اواخر زمستان و بهار کوسه های کله چکشی به این منطقه می رسند. البته فقط کوسه ها نیستند که باعث سفر به این منطقه و دلیلی برای شنا کردن هستند. بلکه دنیا زیر آب این سواحل دارای موجودات شگفت انگیزی است که ممکن است هنگام شنا با کوسه ها بی خیال آنها شده و به سراغ این دیدنی ها بروید.
مکان ها مصنوعی
اگر همچنان از شنا کردن با کوسه ها میترسید میتوانید از راه های ساده تری برای در کنار آنها بودن استفاده کنید. در آسیا چندین آکواریوم بسیار بزرگ وجود دارد که در آنها کوسه هم نگهداری میشود. مثل آکواریوم دبی در مرکز خرید دبی. در این آکواریوم ها شما میتوانید به شنا و غواصی بپردازید و به هیچ عنوان هم نگران تماس مستقیم با کوسه ها نباشید.