چرا خلبان ها ریش نمی گذارند؟

 موارد جالبی در مورد هواپیماها وجود دارد که شاید دلتان بخواهد بدانید. مثلا اینکه چرا بیشتر هواپیماها سفید رنگ هستند، چرا پنجره هواپیماها گرد یا بیضی شکل هستند؟ و چرا خلبان ها اجازه ریش گذاشتن ندارند؟ اینها مواردی است که میخواهیم در این مقاله به آنها بپردازیم و دلیلشان را بازگو کنیم.
1-    چرا پنجره هواپیماها گرد است؟ اولین جت مسافربری دنیا در سال 1950 به نام << هاویلند کامت >> ساخته شد و به پرواز درآمد. این شبیه یک معجزه بود. اما فاجعه زمانی اتفاق افتاد در طول 1 سال، 3 فروند از این هواپیما سقوط کرد و تعداد زیادی کشته شدند. متخصصین شروع به بررسی قطعات این هواپیماها و خود هواپیماها کردند و در نتایج بررسی های خود یکی از دلایل سقوط را وجود پنجره های مربعی شکل آوردند. وجود پنجره های مربعی و مستطیل شکل به خاطر داشتن گوشه، فشار زیادی به زوایای هواپیما وارد می کرد و آنها را شکننده میکرد و احتمال سقوط را مخصوصا در زمان اوج گرفتن بسیار افزایش میداد . به همین دلیل از آن زمان پنجره هواپیماها را به صورت دایره یا بیضی می سازند.


2-    چرا بیشتر هواپیماها سفید رنگ هستند؟ چند دلیل بسیار قوی برای این موضوع وجود دارد. اول خنک نگه داشتن هواپیما و حفاظت از آن است. بدنه هواپیماها بیشتر از قطعات پلاستیکی و مواد کامپوزیتی ساخته شده که حفاظت از آنها در برابر تابش نور خورشید بسیار مهم است. رنگ سفید بهترین رنگ برای این کار  و حفاظت از این قطعات در برابر تشعشعات خورشید است. دومین دلیل هزینه است. رنگ سفید نسبت به بقیه رنگ ها ارزان تر است. سوم اینکه مانع برخورد پرندگان میشود. زیرا اکثر پرندگان قدرت زیادی برای تشخیص رنگ سفید دارند و این کار باعث کاهش احتمال برخورد با هواپیما میشود. چهارم مشخص شدن ترک های هواپیماست. رنگ سفید و شفاف ترک های بدنه هواپیما را به خوبی نشان می دهد. اگر روی بدنه ی هواپیمایی شکاف و یا ترک باشد نشانه ی خوبی نیست و پرواز کردن همچین هواپیمایی عواقب بسیار خطرناکی دارد.

3-    چرا خلبان ها نباید ریش داشته باشند؟ البته این موضوع به قوانین شرکت های هواپیمایی بر میگردد. بعضی از این شرکت ها در مورد ریش گذاشتن خلبانانشان حساسیت زیادی دارندو دلیل آن هم این است که داشتن ریش پر پشت ، اجازه نمیدهد تا ماسک اکسیژن به طور ایمن روی صورت قرار گیرد و در نتیجه این کار باعث به خطر افتادن جان مسافران می شود. اگر در مدرسه درس آمادگی دفاعی را پاس کرده باشید میدانید که این موضوع در مورد نظامیان در هنگام جنگ نیز صدق میکند. چون ریش بلند باعث عبور گاز سمی از ماسک اکسیژن می شود.