موزه هنرهای معاصر استانبول

استانبول شهری است که وقتی به آن سفر میکنید گردش کردن در آن بدون شک جزئی از برنامه شما خواهد بود. زیبایی های این شهر بی نظیر است و به همین دلیل هم یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در جهان است. این شهر پیشینه تاریخی غنی دارد که تقریبا همه ما در کتاب های تاریخ بخشی از آن را خوانده ایم و هرکس که به این شهر سفر میکند احتمالا کمی با این تاریخ آشناست. اما فقط تاریخ این شهر نیست که باعث جذب گردشگرانی از سراسر جهان شده است. استانبول یک شهر مدرن هم هست. شهری که میتوانید بزرگترین شرکت ها و برندهای جهان را در آن پیدا کنید. یکی از مهمترین مواردی که شما را به عصر حاضر استانبول آشنا میکند موزه هنرهای مدرن استانبول است. این موزه اولین موزه خصوصی استانبول است و در ساحل تنگه بسفر ساخته شده است. این موزه، یک موزه کاملا استثنایی است. در این موزه شما میتوانید هنر نقاشی مدرن، مجسمه سازی مدرن، عکاسی و سایر رشته های هنری را ببینید که مجموع این موارد باعث شده تا استانبول و حتی ترکیه در مقیاس جهانی مطرح شود. سابق بر این محل این موزه یک انبار بوده در منطقه کاراکوی.
این موزه در مساحتی به اندازه 8 هزار متر مربع در سال 2004 ساخته شد. در سال های اخیر 5 مجموعه دائمی و چندین مجموعه خصوصی هم به آن اضافه شده که باعث هرچه غنی تر شدن محتوای آن شده است. البته صاحبان این موزه از اواخر قرن 19 تا به حال مشغول جمع آوری این آثار بوده اند.
فضای داخلی موزه از موارد منحصر به فرد آن است. کتاب هایی که از سقف آویزان شده اند که نشان دهنده تفکرات مدرن و خلاقانه این مجموعه است. همچنین لوله کشی این موزه در سقف آن کاملا پیداست که این خود به خاطر نوین بودن آن است. ( نمیدونم چرا لوله کشی یعنی مدرن بود. ما هم تو خونه مون لوله کشی داریم حالا چون معلوم نیست یعنی مدرن نیستیم؟ ). اما یک نکته مهم. دیوارها و کفپوش این موزه کاملا سفید رنگ است و این فضای سفید باعث میشود تا شما توجه بیشتری به آثار موجود در موزه بکنید.
این موزه با هدف نشان دادن هنرهای مدرن و معاصر هنرمندان ترک و غیر ترک با رویکردی جهانی تاسیس شده است و توانسته است در این مدت به شهرت قابل توجهی دست یابد. این موزه قصد دارد تا خلاقیت های هنرمندان ترک را به مخاطبین بین المللی خود معرفی کند. به همین دلیل در این موزه همواره گالری و نمایشگاه های موقت هنری برگزار میشود. همچنین یک فضای آموزشی هم در آن قرار دارد تا برنامه های خاص آموزشی و اجتماعی در آن برگزار شود. اگر اهل هنر باشید به سختی میتوانید از پای آثار این موزه جدا شوید. اینجا واقعا بی نظیر است.


این موزه همه روزه از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر به روی عموم مردم باز است و شما میتوانید در این مدت حداکثر 2 ساعت از تمام بخش های این موزه بازدید کنید. کسانی که از این موزه بازدید کرده اند نظارت جالبی در مورد آن داده اند. جدا از حس شگفتی که نسبت به آثار آن داشتند از رستوران این موزه هم بسیار تعریف کرده اند. در این موزه برای رفاه بیشتر بازدید کنندگان، یک فروشگاه، یک سینمای کوچک و یک کافه با چشم انداز کاخ توپکاپی و دریای مرمره وجود دارد. البته قیمت غذاهای رستوران و کافه این موزه ارزان نیست اما کیفیت بالایی دارد.